Annonce
Ferieliv.dk
23. februar 2012
Foto: Colourbox

Hvad kan man lave på et fly?

Det kan være kedeligt - rigtig kedeligt - at flyve. Hvis det bliver for meget, kan du gøre som otteårige Nicola.
18. oktober 2010 15:00
Af ALEXANDER FREDERIK BOMHOLTZ, rha@sondagsavisen.dk
Hvis man er ude og flyve kan det blive virkeligt brutalt og man kan kede sig så meget at man til sidst ikke aner hvad man skal gøre. Der er flere ting du kan gøre for at slå tiden ihjel:
1. Tal med personen ved siden af dig
2. Prøve at sove
3. Medbring så meget underholdning som muligt (bøger, tegnebøger, papir og blyant, iPod, Gameboy, osv.)
4. Kig ud af vinduet (fungerer bedst når man flyver over land)
5. Kig rundt på dine medpassagerer og prøv at forestille dig hvad de laver.

Hvis du har prøvet alt det oven for, men stadig keder dig, så kan du gøre ligesom en lille pige gjorde. hun fik nemlig den idé at skrive et brev til kaptajnen(frit oversat):

"Kære kaptajn mit navn er Nicola jeg er otte år gammel. Det her er min første flyvetur, men jeg er ikke bange. Jeg kan godt lide at se skyerne flyve forbi. Min mor siger at folkene om bord er flinke. jeg synes at dit fly er meget godt. Tak for en dejlig flyvetur og vær sød ikke at fucke landingen op. Kærlig hilsen Nicola."
Annonce
Annonce